Аккредитация

Халықаралық  аккредиттеу

Елдің жоғары білім беру жүйесін серпінді өзгеретін әлемдегі халықаралық білім беру кеңістігіне жедел интеграциялау үшін ұсынылатын білім беру қызметтерініңсапасы үшін жауапкершілікті арттыру қажет. Жоғары білім берудегі сапа кепілдігін қамтамасыз етудің ең көп таралған моделі аккредиттеу болып табылады.

Описание: Преимущества международной аккредитации

Білім беру ұйымдарын аккредиттеу - бұл аккредиттеу органының білім беру қызметтерінің сапасы туралы объективті ақпарат беру және оларды жетілдірудің тиімді тетіктерінің болуын растау мақсатында белгіленген талаптар мен стандарттарға сәйкестігін тану рәсімі. (Қазақстан Республикасының «Білім туралы» Заңы / / Казахстанская правда 27 шілде-2007ж.)

Аккредиттеу еріктілік, тәуелсіздік, объективтілік, жариялылық және ашықтық қағидаттарына негізделген.

Құрылымы бойынша аккредиттеу, жалпы мекемені (мысалы, университетті, академияны, институтты) аккредиттеуді білдіретін институционалдық және жекелеген білім беру бағдарламаларын (мамандықтарды) аккредиттеуге арналған мамандандырылған болып бөлінеді.

ҚАЕУ үшін халықаралық аккредиттеуден өтудің негізгі артықшылықтары:

сыртқы:

• ҚАЕУ экономикалық мамандықтары бойынша берілетін дәрежелер мен біліктіліктердің халықаралық танылуы, салыстырмалылығы және айырбасталымдылығы.
  • ҚАЕУ-дің имиджін дамыту  мен  қазақстандық және халықаралық білім беру қызметтері нарығындағы бәсекелестік ұстанымдарды нығайту.
  • ЖОО-ның халықаралық мәртебесін, білім беру мен көрсетілетін қызметтердің жоғары сапасының кепілдігін, халықаралық талаптарға сәйкестігін растау.
  • Әлемдік білім беру кеңістігінде басқа университеттермен, әсіресе сол жоғары сапа стандарттарын бөлісетін Қауымдастықтың басқа мүшелерімен ынтымақтастық мүмкіндіктерін кеңейту.
  • ҚАЕУ білім беру бағдарламаларының нәтижелілігі мен тиімділігіне негізгі мүдделі тараптардың (әлеуетті талапкерлер, студенттер, жұмыс берушілер және жұртшылық) сенімін арттыру.

Описание: Этапы аккредитации

ішкі:

•  Күшті және әлсіз жақтарын қамтитын сараптамалық қорытынды және білім беру бағдарламаларын жетілдіру үшін әр стандарт бойынша ұсыныстар алу.
  •  ACBSP тарапынан бағдарламаларды жетілдіруде, білім беру қызметтері нарығында ЖОО-ның бәсекеге қабілеттілігін арттыруға қызмет ететін инновацияларды енгізуде кәсіби көмек.
  • ҚАЕУ басшылығының басқарушылық шешімдер қабылдауы үшін факультет және жалпы ЖОО қызметі туралы ақпараттың объективтілігін арттыру.
  • Барлық профессорлық-оқытушылық құрамды сапаны қамтамасыз ету бойынша жұмысқа тарту, оның ЖОО мен факультет құндылықтарына, сондай-ақ сапа мәдениетіне бейілділік дәрежесін арттыру.

оқытушылар мен қызметкерлер үшін артықшылықтар:

• ЖОО-ның барлық басшылығы мен бизнес кафедрасының штаттық оқытушылары автоматты түрде және қосымша жарналарсыз ACBSP мүшелері болып табылады және ақпараттық ресурстарды, мүмкіндіктерді, сондай-ақ тиісті құқықтар мен артықшылықтарды пайдалануға құқылы.
  • оқытушылар "Үздік оқытушы" атағына конкурсқа қатыса алады . Жыл сайын ACBSP 18 сыйлық табыстайды (тоғыз аймақтың әрқайсысына 2-ден). Сыйлықтар жыл сайынғы ACBSP халықаралық конференциясында беріледі.
  • жаңа кәсіби мүмкіндіктер – апта сайын ACBSP мүшелері ACBSP мүше университеттеріндегі әкімшілік және оқытушылық лауазымдарға жаңа бос орындар туралы ақпаратты жариялайтын ақпараттық бюллетень алады (хабаршы алу үшін  ACBSP сайтында тіркелу керек).
  • өзара бағалау және бенчмаркинг үшін мүмкіндіктер - қауымдастық мүшелері-ЖОО бірлесіп зерттеулер, статистикалық салыстырулар жүргізеді, тәжірибемен және жаңалықтармен бөліседі.
  • аймақтық (барлық қатысушылар 9 аймаққа бөлінген) және ACBSP халықаралық конференцияларына қатысу.

студенттер үшін:

• дипломды халықаралық тану - аккредиттеу алған білімнің сапасы мен мәнін растайды.
  • ҚАЕУ – да алынған кредиттерді есепке ала отырып, ACBSP-ке мүше шетелдік жоғары оқу орындарына ауысу мүмкіндіктері.
  • магистратура мен докторантурада білім алуды жалғастыру үшін басқа шетелдік жоғары оқу орындарына қабылдау рәсімін оңайлату.
  • түлектерді жұмысқа орналастыру мүмкіндіктерін жақсарту және олардың халықаралық еңбек нарығында бәсекеге қабілеттілігін арттыру.
  • халықаралық құрметті қоғамдарға мүшелік мүмкіндігі (Бета Сигма Дельта және Дельта Мю Дельта).

ҚАЕУ – дің АҚШ - тағы халықаралық серіктестері ең құрметті және танымал халықаралық агенттіктердің бірі-Бизнес мектептер мен Бағдарламаларды Аккредиттеу жөніндегі Кеңесті (бұрынғы атауы-алқалы бизнес мектептер мен бағдарламалар Қауымдастығы) ұсынды.

2010 жылы ҚАЕУ осы Аккредиттеу Кеңесінде халықаралық аккредиттеудің толық рәсімінен өткен Қазақстандағы  алғашқы және жалғыз жоғары оқу орны болды.

10 жыл мерзімге Аккредиттеу барлық экономикалық мамандықтар бойынша бакалавриат, магистратура және  Ph.D. бойынша алынды, сондай-ақ Басшыларға арналған МВА бағдарламасы аккредиттелді.

ACBSP2

2014 жылғы 5 маусымда АС PSB (Accreditation Council for Business Schools and Programs) ұйымы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің аккредиттеу органдарының Ұлттық тізіліміне енгізілді.

ACBSP2014

2021 жылы Қазақстан-Американдық еркін университеті еш  шарттар мен ескертулерсіз ACBSP бизнес-бағдарламаларын халықаралық мамандандырылған аккредиттеуден қайталап өтті!

Қазақстан-Американдық еркін университетінің бизнес кафедрасы 2021 жылғы 6-8 қазан аралығында бакалавриат, магистратура және докторантураның келесі білім беру бағдарламалары бойынша қайта аккредиттеуден сәтті өтті:

6В06101 «Ақпараттық жүйелер»;

6В04101 «Экономика»;

6В04102 «Менеджмент»;

6В04104 «Қаржы»;

6В04105 «Мемлекеттік және жергілікті басқару»;

6В011101 «Туризм»;

6В04103 «Есеп және аудит»;

7М04101, 7М04102 «Менеджмент»;

7М04103, 7М04104 «Қаржы»;

7М06101, 7М06102 «Ақпараттық жүйелер»;

8D04101 «Менеджмент»;

Басшыларға арналған MBA.

ҚАЕУ  аккредиттеу мәртебесі Аккредиттеу жөніндегі Кеңестің ресми сайтында расталуы мүмкін www.acbsp.org  Өңірлер бөлімінде аймақ тізімінде № 8. Танылған аккредиттеу органдарының Тізілімі