Ережеп Мәмбетқазиев: ректорлыққа, академиялық көшбасшылыққа және реформаларға 40 жыл

Бүгін білім беру саласындағы көрнекті ғалым және ұйымдастырушы-академик Ережеп Әлхайырұлы Мәмбетқазиевтің ректорлық қызметі басталғанына 40 жыл толады. Осы жылдар ішінде ол Қазақстанның білім беруінің дамуына зор үлес қосты және білім беру  үдерісіне халықаралық байланыстар мен инновациялық әдістерді тарта отырып, реформалаудың символына айналды. Бұл Е.Ә. Мәмбетқазиевтің ректорлық қызметінің мерейтойы Мұғалімдер күнін – еліміздің болашағын өз еңбегімен қалыптастыратын ұстаздарға алғысымыз бен ризашылығымызды білдіретін күнді мерекелеумен сәйкес келетіндігінің символдық мәні бар.

Ережеп Мәмбетқазиев – Қазақ педагогикалық институтының және ҚазМУ түлегі, ғылым докторы және профессор, КСРО жетекші ғылыми орталықтарында ғылыми тағылымдамадан өткен, сондай-ақ Мәскеу мемлекеттік университетінде докторлық диссертациясын қорғаған. 1984 жылдан бастап Өскемен педагогикалық институтын басқарды, ал 1991 жылы оның бастамасымен құрылған Шығыс Қазақстан мемлекеттік университетінің  тұңғыш ректоры болды.

1993-1995 жылдары ҚР Президенті Нұрсұлтан Назарбаевтың бастамасымен тәуелсіз Қазақстанның алғашқы екі Үкіметінің құрамында Қазақстан Республикасының Білім министрі қызметін атқарған. Осы кезеңде Үкіметте, Сыртқы істер министрі мәртебесінде ҚР қазіргі президенті Қасым-Жомарт Тоқаев та еңбек етті. Дәл сол кезде Е. Мәмбетқазиев «Болашақ» бағдарламасы, ұлттық тестілеу, үштілділікті енгізу, сондай-ақ жеке меншік және өңірлік университеттер құру сияқты білім беру жүйесіндегі негізгі реформаларға бастамашылық жасап, енгізді. Бұл инновациялар қазақстандық білім беру жүйесін одан әрі дамыту үшін берік негіз қалады.

Мәмбетказиевтің жоғары білім беруді дамытуға қосқан үлесін асыра бағалау қиын. Ол халықаралық тағылымдамалар бағдарламаларын құруға, білім беру жүйесін реформалауға, жеке меншік жоғары оқу орындарын дамытуға және Қазақстанның әлемдік білім беру кеңістігіне интеграциялануына елеулі үлес қосты. Ережеп Мәмбетқазиев сонымен қатар 770-тен астам ғылыми еңбектер мен басылымдардың авторы болып табылады, олардың көпшілігі Еуропа елдері мен АҚШ-та  жарық көрді.

Мұғалім күнінде күн сайын өз білімін, іскерлігі мен тәжірибесін студенттерге беретін ұстаздарды  құрметтейтін болсақ, сонымен қатар өзінің ректорлық қызметінің 40 жылында Қазақстанда жоғары білім құрған және реформалаған адамның мерейтойын атап өтетініміздің өзіндік символдық мәні бар.

Біз Ережеп Әлхайырұлын осы ерекше жетістігімен құттықтаймыз және оның  ізгі  де маңызды жұмысында одан әрі табыстар тілейміз!