ҚАЕУ академик Мәмбетказиевтің ректорлық қызметінің 30 жылдығы мен 40 жылдығын атап өтуде

2024 жылдың қыркүйегінде Қазақстан-Америка еркін университеті бірден екі маңызды оқиғаны атап өтеді: құрылғанына 30 жыл және академик Ережеп Мәмбетказиевтің ректор болып қызмет еткеніне 40 жыл.

ҚАЕУ-дің 30 жылдығы мен Е.А. Мәмбетказиевтің ректорлық қызметінің 40 жылдығын мерекелеу апталығының ашылу салтанаты (4)

Бұл мерейтойлық жыл тек салтанатты іс-шаралармен ғана емес, сонымен қатар халықаралық ынтымақтастықтағы жаңа жетістіктермен, оқу бағдарламаларын жаңартумен, сондай-ақ көптеген мәдени, спорттық және білім беру іс-шараларымен есте қалды.

1994 жылы негізі қаланған ҚАЕУ өз студенттеріне халықаралық стандарттар бойынша сапалы білім алуға мүмкіндік беретін Қазақстандағы алғашқы жоғары оқу орындарының бірі болды. Университет құрылған күннен бастап Шығыс пен Батыстың білім беру тәжірибесін біріктіру миссиясын ұстанды. ҚАЕУ қазақстандық және американдық білім беру жүйелерін біріктіретін бағдарламаларды ұсынады, бұл оны елдегі осындай бірегей көзқарасы бар санаулы оқу орындарының біріне айналдырады. Университет ACBSP (АҚШ) және ACQUIN (Германия) аккредитацияларынан өтті, IQAA (Қазақстан) аккредитацияларына ие, бұл оның жоғары білім стандарттарына адалдығын растайды.

ҚАЕУ-дің ерекшелігі оның негізін қалаушы Ережеп Мәмбетказиевтің күш-жігерінің арқасында құрылған халықаралық байланыстарында жатыр, оның тәжірибесі мен көрегендігі университетке ғылым мен білім беру саласында жоғары деңгейге жетуге мүмкіндік берді. Еуропа және АҚШ университеттерімен жасалған көптеген келісімдердің арқасында ҚАЕУ студенттері халықаралық тағылымдамалар мен алмасу бағдарламаларына қатысуға мүмкіндік алды.

ҚАЕУ-дің 30 жылдығын мерекелеу апталығы салтанатты ашылу рәсімінен басталды, онда университеттің дамуына елеулі үлес қосқан оқытушылар құрамы, қызметкерлері мен ардагерлері құрметтелді. Университетпен тығыз байланыста жұмыс істейтін АҚШ пен Германиядан келген профессорларды қоса алғанда, халықаралық серіктестерге ерекше назар аударылды. Мерейтой аясында Қазақстанның этномәдени бірлестіктерінің қатысуымен ұлттық тағамдар фестивалі сияқты мәдени іс-шаралар да ұйымдастырылды.

Мерейтой аясында спорттық турнир, әлемнің түкпір-түкпірінен келген шетелдік оқытушылардың көптеген шеберлік сыныптары, педагогика, әлеуметтану, құқық және бизнестің өзекті мәселелері бойынша семинарлар мен дөңгелек үстелдер өтуде. Мерекелік апталық аясында ҚАЕУ Еуропа мен АҚШ-тың жетекші университеттерімен ынтымақтастық туралы бірқатар меморандумдарға қол қойды. Мерейтойлық іс-шаралардың маңызды оқиғаларының бірі 26 қыркүйекте Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрі Саясат Нұрбектің төрағалығымен өтетін Қазақстан жоғары оқу орындары қауымдастығының жалпы жиналысы болмақ. Мереке 2024 жылдың 27 қыркүйегінде сағат 10.00-де “Ертіс концерт” ғимаратында (ОКК) өтетін “ҚАЕУ: Жасампаздықтың 30 жылдығы” салтанатты шарасымен аяқталады. Іс-шара университеттің студенттеріне, оқытушыларына, қызметкерлері мен серіктестеріне деген ризашылығы мен ризашылығының жарқын символына айналады.

Мерейтойлық іс-шараларда академик Ережеп Мәмбетказиевтің ректорлық қызметінің 40 жылдығына ерекше назар аударылды. Оның басшылығы тұсында университет халықаралық деңгейге көтеріліп қана қоймай, Қазақстанның білім беру саласындағы инновациялар орталығына айналды.

Е.А. Мәмбетказиев академиялық көшбасшылықтың ғана емес, сонымен қатар реформацияның символына айналды, соның арқасында университет өзінің бірегей болмысын сақтап қалды және заманауи сын-қатерлерге бейімделе отырып, дамуын жалғастыруда.

ҚАЕУ-дің халықаралық қызметі оның дамуының негізгі бағыты болып қала береді. Мерейтойлық іс-шаралар аясында университет шетелдік серіктестермен ынтымақтастықты одан әрі кеңейту жоспарларын растады. Мерекелік іс-шараларға 60-тан астам шетелдік оқытушылар мен университет өкілдері қатысты, бұл ҚАЕУ-дің әлемдік білім беру аренасында танылуының жоғары деңгейін көрсетеді.

ҚАЕУ Қазақстандағы халықаралық білім беру саласындағы көшбасшы болып қала береді және оның 30 жылдық мерейтойы қазіргі әлемде жаһандық серіктестіктер мен инновациялардың қаншалықты маңызды екенін еске салады. Университет өзінің дәстүрлері мен жаңа биіктерге деген ұмтылысына адал бола отырып, болашаққа сеніммен қарайды.

Дереккөз: yk.kz