«Табысты жоба» облыстық бизнес-жобалар конкурсы

Жастар мен бизнес – бұл екі ұғым бүгінде бір-бірімен тығыз байланысты. Бүгінде жастар кәсіпкерлік қызметтің жаңа идеяларын тудырады, тәуекелге барудан қорықпайды және әр уақытта бәрін басынан бастайды.

Бүгінгі таңда жастар кәсіпкерлік қызметпен айналысу үшін жақсы перспективаларға ие. Бұл жастар ортасында табысқа кеңінен назар аударумен және жастардың қасиеттерінің нарықтың әлеуметтік-психологиялық талаптарына сәйкестігімен байланысты. Бұл бастамашылық, ұтқырлық, батылдық, тәуекелге бейімділік, оқу және қайта үйрену қабілеті, инновацияға ашықтық және т.б.

2023 жылғы 04 мамырда Қазақстан-Американдық еркін университеті базасында мектеп оқушылары мен ТжКБ жүйесінің студенттері арасында кезекті облыстық «Табысты жоба» бизнес-жобалар байқауы өтті.

Конкурсты Шығыс Қазақстан облысының білім басқармасы, ШҚО кәсіптік білім беру орталығы, ШҚО бойынша «Атамекен» Кәсіпкерлер палатасы, Қазақстан-Американдық еркін университетінің «Бизнес» кафедрасы (ҚАЕУ), Өскемен экономика және қаржы колледжі (ҚК ҚЭФ) ұйымдастырды.

Конкурстың мақсаты-облыстың жалпы орта білім беретін мектептерінің оқушылары мен техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының студенттерінің кәсіпкерлік бастамаларын анықтау және дамыту.

Байқауға 14-20 жас аралығындағы оқушылар мен колледж студенттері қатысты. Конкурсқа қатысудың командалық (3 адамнан аспайтын) және жеке нысаны көзделді.

Байқауға 51 оқушыдан 32 өтінім ұсынылды.

Облыстық байқау 7 номинация бойынша өтті:

1. «Green start up»;
  2. «Әлеуметтік бастамалар»;
  3. «Туризм»;
  4. «Агроэкономика»;
  5. «Шығармашылық бизнес-идея»;
  6. «IT-сала»;
  7. «Сауда ісі».

Бизнес-жобаларды құзыретті қазылар алқасы бағалады:

1. Березинская-Абилова Елена Николаевна – ШҚО бойынша «Атамекен» ҚР ҰКП Іскер әйелдер өңірлік кеңесінің төрайымы.
  2. Ескужинова Әсел Амангелдіқызы-кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау бөлімінің сарапшысы.
  3. Серғазин Жанболат Амангелдіұлы – ШҚО Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының кеңесшісі.
  4. Данияр Елубайұлы Әкімбаев – ШҚО Кәсіпкерлер палатасының агроөнеркәсіптік кешен бөлімінің бастығы.
  5. Дорошенко Кристина Вадимовна – ШҚО Кәсіпкерлер палатасының баспасөз хатшысы.
  6. Қалиева Арайлым Ерікқызы – «Бизнес» кафедрасының ҚАЕУ аға оқытушысы.
  7. Сүлейменова Әсем Орымбекқызы – ШҚО Кәсіпкерлер палатасының кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау бөлімінің сарапшысы.
  8. Хасенова Бақытгүл Бақытжанқызы – ШҚО Кәсіпкерлер палатасының маманы.
  9. Сумарева Евгения Евгеньевна – «Бизнес» кафедрасының ҚАЕУ аға оқытушысы.
  10. Оразбаев Асқар Қайратұлы – «Шығыс Қазақстанның туристік қауымдастығы» ЗТБ төрағасы, «ОСКАР» ЖК директоры.
  11. Макжанова Гүлнара Аманжанқызы – ШҚО Кәсіпкерлер палатасының адами капиталды дамыту бөлімінің сарапшысы.
  12. Елемесова Жанар Бахитқызы – әйелдер Кәсіпкерлігін дамыту орталығының менеджері.

Байқау қорытындысы бойынша «Green Start up» номинациясы бойынша жүлделі орындарға ие болғандар:

1 орын – Асқарбекова Дарина Бауыржанқызы – Өскемен қаласының білім бөлімінің «№ 42 орта мектебі»

2 орын – Лихачева Вероника Сергеевна – «Риддер колледжі» КМҚК

2 орын – Қабдықарым Бауыржан Бақжанұлы – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

3 орын – Нұрмолдинов Темірлан Ханибекұлы – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

«Агроэкономика» номинациясында:

1 орын – Двинянина Ева Павлова, Дюсюпова Жасмин Қайыржанқызы – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

2 орын – Лещева Виктория Александровна, Каратаев Максим Николаевич – Өскемен құрылыс колледжі КММ

2 орын – Братищева Мария, Вершинина Анна, Жукова Анастасия – Шайжүнісов атындағы Колледж

3 орын – Танекина Назерке Тұрсынова- М.О. Әуезов атындағы педагогикалық колледжі

«IT-сала»номинациясында:

1 орын – Серікхан Арсен Нұржанұлы – «Бизнес және сервис колледжі» КМҚК

2 орын – Әлімбеков Ернұр Ертісұлы

3 орын – Ерғазы Сандуғаш – «М.Шаяхметов атындағы № 23 орта мектебі» КММ

«Креативті бизнес-идея» номинациясында:

1 орын – Каратаев Максим Николаевич-«Өскемен құрылыс колледжі»КММ

1 орын – Нұрахметов Мансұр Еранұлы – «М. Шаяхметов атындағы № 23 орта мектебі» КММ

2 орын – Мұхаметқалиева Марьям Талғатқызы, Козлова Марина Сергеевна – ҚАЕУ жоғары колледжі

2 орын – Әскерғазина Айшағұл, Мәуліт Саяжан – М. О. Әуезова атындағы педагогикалық колледжі

3 орын – Астраханцева Элина, Милова Алина Андреевна – Құмаш Нұрғалиев атындағы Жоғары колледж

3 орын-Сәулет Аялы. Мұқитқызы Гаухар – «Герасимовка орта мектебі» КММ

«Әлеуметтік бастамалар» номинациясында:

1 орын – Қасымова Диана Асанқызы, Сембаева Наргиз – «Герасимовка орта мектебі» КММ

2 орын – Фархатқызы Қарлығаш, Серікұлы Мерей – «Герасимовка орта мектебі» КММ

2 орын – Тілеутай Айнаш, Құдайбергенова Даяна, Жұмабекова Алтынай – М. О. Әуезова атындағы педагогикалық колледжі

3 орын – Капустина Галина Федоровна – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

«Сауда ісі» номинациясы бойынша:

1 орын – Баяхметова Альбина Айқынқызы – «Бизнес және сервис колледжі» КМҚК

2 орын – Данилова Александра Владимировна, Ерболаев Радислав Александрович,

Маркелов Вячеслав Иванович – «Өскемен көпсалалы технологиялық колледжі»КММ

2 орын – Красикова Анастасия Витальевна, Бредихин Андрей Витальевич – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

3 орын – Қамбетай Ақмарал Аманжолқызы – «Өскемен экономика және қаржы колледжі» ЖШС

«Туризм» номинациясында:

1 орын – Бородина Виктория Сергеевна, Леляева Полина Витальевна – Өскемен қаласының білім бөлімінің «№ 42 орта мектебі»

2 орын – Насыров Данияр Талғатұлы – «Қазтұтынуодағы агробизнес және экономика колледжі»

2 орын – Манасов Тәлімжан, Ермұғанов Ерұлтан – Өскемен қаласының білім бөлімінің «№ 42 орта мектебі»

3 орын – Таев Ерасыл Қайратұлы, Әбілқанов Думан Ернарұлы, Жұмабайқызы Аружан – М. Төлебаев атындағы музыкалық училище

Конкурсқа қатысушылар мен жеңімпаздар, олардың ғылыми жетекшілері қатысқаны үшін сертификаттармен, 1,2,3 дәрежелі дипломдармен, конкурс демеушілерінің бағалы сыйлықтарымен марапатталды.