Қазақстан-Америка еркін университетіне 30 жыл толды

Өскеменде жоғары оқу орнының жаңа форматтағы білім беру мерейтойын мерекелеу апталығы басталды, сондай-ақ мерекелер Режеп Мәмбетказиевтің ректорлық қызметінің 40 жылдығына арналған

ҚАЕУ акт залында университеттің көптеген шетелдік серіктестерінің қатысуымен салтанатты түрде мерейтойлық апталықтың ашылу салтанаты өтті, деп хабарлайды тілші Устинка LIVE.

1993 жылы бүкіл тәуелсіз республика үшін алыс және күрделі өтпелі кезеңде университеттің төрт негізін қалаушының – бір қазақстандық пен үш АҚШ азаматының алғашқы кездесуі өтті. Бір жылдан кейін Қазақстан-Америка экономика және гуманитарлық ғылымдар жоғары колледжінің ашылуы өтті. ҚАЕУ вице-президенті Дэниел Белласт өзінің құттықтау сөзінде университеттің қысқаша тарихымен және оның 30 жылдағы жетістіктерімен бөлісті.

1994 жылы біз ШҚМУ-да бір аудиторияны жалға алдық, – деп еске алды Дэниел Белласт, қазақ филологиясы магистрі дәрежесін алған, ҚАЕУ құрылған күннен бастап оның вице-президенті, халықаралық білім беру бағдарламаларын үйлестіруші. .– Ол кезде бізде бар болғаны 25 студент жалғыз мамандық – менеджмент бойынша білім алып жатқан.Қазір университет пен оның құрамындағы екі колледжде үш тамаша оқу ғимараты, спорт кешені, қонақүй және студенттерге арналған жатақханалар бар.Университетте 3600-ден астам студент білім алуда, 38 мамандық бойынша 2 мыңға жуық оқушы арнайы орта білім алуда!30 жыл ішінде біз 15 мыңнан астам маман даярладық, олардың 6 мыңнан астамы ағылшын тілін біледі.Өткен ғасырдың 94 жылы АҚШ-тан бір серіктесіміз болса, қазір әлемнің 13 елінен, соның ішінде АҚШ, Германия, Ұлыбритания, Ресей, Түркиядан 30-ға жуық шетелдік серіктесіміз бар екенін мақтан тұтамыз. және басқалар.Біздің академиялық оқу үдерісіне 700-ден астам шетелдік оқытушылар қатысады.Бір кездері біз өз елімізде халықаралық бағдарламаларды енгізуді армандасақ, қазір 850-ден астам студентті дүние жүзі бойынша беделді тағылымдамалар мен студенттік ұтқырлық бағдарламаларына жібердік.Біз мұның барлығын университетіміздің дамуындағы орасан зор жетістік және елеулі жетістік деп санаймыз.

Мерейтойлық апталықтың ашылу салтанатында ҚАЕУ-дің негізі қаланғаннан бері жұмыс істеп келе жатқан 30 мұғалімі мерейтойлық медальдармен және алғыс хаттармен марапатталды, ҚАЕУ-дің білім беру саласының ардагерлері жеке марапаттарға ие болды. Сондай-ақ, қашықтыққа қарамастан, ҚАЕУ-дің үлкен отбасының мүшесі болып қала беретін университет түлектерінің құттықтаулары жазылған бейнеролик ұсынылды. Олар өздерінің жетістіктерімен, жылы естеліктерімен және альмаматтарының мерейтойына арналған шынайы тілектерімен бөлісті. Мерекеге 60-тан астам шетелдік серіктес қонақтар келеді деп күтілуде, үш профессорға “ҚАЕУ Құрметті докторы” атағы берілді. Апта аясында жоғары білім және ғылым министрі Саясат Нұрбектің қатысуымен Қазақстан Республикасы Жоғары оқу орындары қауымдастығының жалпы жиналысы өтеді. 27 қыркүйекте “Ертіс” концерт залында республикалық ведомство басшысы және ШҚО әкімі Ермек Көшербаевтың қатысуымен “ҚАЕУ – жасампаздықтың 30 жылдығы” атты салтанатты іс-шара өтеді. Сондай-ақ “ХХІ ғасырдағы ғылым мен білім: тұрақты даму жағдайындағы сын-қатерлер мен тенденциялар” тақырыбында Халықаралық ғылыми конгресс өтеді деп күтілуде.

Мен Қазақстанның әртүрлі аймақтарында бірнеше университеттерді құрған кезімде мен әрқашан қазақстандық білім туралы, еліміздің жетістіктері мен талассыз артықшылықтары туралы білуді армандайтынмын. бүкіл әлем біледі, – деп атап өтті академик, университет тәжірибесінде мақұлданған және енгізілген білім, ғылым саласындағы бірқатар инновациялардың авторы Ережеп Мәмбетказиев өзінің құттықтау сөзінде.– Бүгінде біздің түлектер әртүрлі елдерде жұмыс істейді.Және олар біздің Қазақстанды өз еңбектерімен, ҚАЕУ-де алған білімдерімен дәріптейді.Менің арманым орындалды!Мен сізге үлкен рахмет айтамын, егер біз жетістікке жетсек, бұл біздің тату, кәсіби командамыздың күш-жігері мен еңбегінің арқасында ғана.

Осы аптада халықаралық ауқымдағы көптеген маңызды және маңызды іс-шаралар өтеді. Олардың барлығы Қазақстан-Америка Еркін Университетінің және оның мәңгілік және қажымас көшбасшысы Ережеп Әлхайырұлы Мәмбетказиевтің жетістіктерінің ең жарқын мойындалуы болмақ.

Церемония открытия недели празднования 30 летия КАСУ и 40 летия ректорской деятельности Е.А. Мамбетказиева (21)
Церемония открытия недели празднования 30-летия КАСУ и 40-летия ректорской деятельности Е.А. Мамбетказиева (21)

Дереккөз: Ustinka.kz