ҚАЕУ-де 30-жылдық мерейтойын мерекелеу апталығы ашылды

Қазақстан-Америка еркін университетінің ұжымы мен шақырылған қонақтар оқу орнының 30 жылдығына, сондай-ақ университет президенті Ережеп Мәмбетказиевтің ректорлық қызметіне 40 жыл толуына орай мерекелік апталықтың ашылу салтанатын өткізді, деп хабарлайды корреспондент Altainews.kz.

Салтанатты шара аясында университеттің ұжымы мен шетелдік серіктестерінің көрнекті өкілдері марапатталды. Университеттің қысқа тарихында оның ұжымы қарқынды дамып келе жатқан инновациялық әлем жағдайында Қазақстанға сенімді бәсекеге қабілеттілікті қамтамасыз етуге қабілетті жаңа буын мамандарын даярлаудың бірегей технологиясын жасап, ойдағыдай жасады. Осы арқылы ҚАЕУ толыққанды өмір сүру құқығын алды және жаңа типтегі университеттер үшін үлгі ретінде бағаланды.30 жыл ішінде университет басшылығының басшылығымен 3 оқу ғимараты, спорт залы, қонақ үй, сонымен қатар студенттерге арналған жатақхана салынды. Университет бірқатар аккредитациялардан өтті, алғашқылардың бірі болып ACBSP өтті – бұл Америка Құрама Штаттарының экономикалық білім беру бағдарламаларына, сондай-ақ Германиядағы ACQUIN және Қазақстанның IQAA аккредитациясы, – деді ҚАЕУ бірінші вице-президенті Жасұлан Байкенов. .

Оның айтуынша, бүгінде университет әр түрлі бағыттағы мамандарды дайындайды, оның ішінде халық тығыз орналасқан аймақтарға арналған мемлекеттік гранттар бағдарламасы бар.Іс-шараға 70-тен астам шетелдік серіктестеріміз қатысады, алдағы уақытта біз американдық университеттермен жаңа меморандумдарға қол қоюды жоспарлап отырмыз. Жыл сайын біздің оқу үдерісіне бірнеше ондаған шетелдік оқытушылар қатысады, олар қонақтарға дәрістер мен семинарлар өткізеді. Студенттерге арналған бірегей мүмкіндіктер аясында шетелде көшбасшылар мен өндірістік тәжірибелерді құру бағдарламасы бар. Яғни, олар жыл сайын біздің ресми серіктестеріміздің басшылығымен АҚШ-тағы сияқты ірі компанияларда көшбасшылықтың негізгі қағидалары бойынша оқудан өтеді, – деп қосты Жасұлан Байкенов.

Университеттің өмір сүруінің маңызды құрамдас бөлігі халықаралық серіктестік моделі болып табылады, соның арқасында студенттер мен оқытушылар тұжырымдамалармен, идеялармен, ресурстармен, сондай-ақ білім сапасын арттыру тәжірибесімен бөлісе алады.Мен 1994 жылы құрылған алғашқы күннен бастап осы университетте болдым және ҚАЕУ-дің ондаған жылдар бойы өсіп келе жатқанын көрген адам ретінде мен оған деген мақтанышымды білдіргім келеді. Біз 25 студенттен тұратын шағын аудиториядан бастадық, олардың қарамағында 4 американдық мұғалім бар, ал бүгінде бізде 4000-ға жуық адам оқиды, ал 2000-ға жуығы біздің колледжде оқиды, ал шетелдік оқытушылар саны, тек Америкадан емес, 30-ға дейін өсті. Осы жылдар ішінде 800-ге жуық студент алмасу бағдарламасына жіберіліп, 700-ге жуық шетелдік оқытушылар бізде жұмыс істей алды, – деді ҚАЕУ халықаралық бағдарламалар және ынтымақтастық жөніндегі вице-президенті Дениэль Балласт.

Іс-шара барысында университеттің жетістіктерінің тұсаукесеріне баса назар аударылып, оның тарихындағы маңызды сәттер көрсетілді. Ширек ғасыр бұрын да университет таңдалған мамандыққа қосымша ағылшын тілі мен компьютерлік технологияларды меңгерген мамандарды даярлаудың бірегей білім беру технологиясын әзірлеуге арналған өзіндік “тәжірибелік алаң” болды. Кейіннен инновациялардың едәуір бөлігі сол жерде басталды және сынақтан өтті, олар ел Үкіметінің қолдауына ие болды және университет тәжірибесіне енгізілді.30 жыл – бұл кішкентай күн сияқты көрінетін еді, бірақ Қазақстанда осындай университеттің пайда болуының өзі мен үшін қуанышты. Бірнеше университеттерді құруға, “Болашақ” инновацияларына және үштілділік саясатын енгізуге қатысқаннан кейін мен балалар үшін, ал болашақта қазақстандық мамандар үшін элиталық университет құрғым келді. Алғаш рет студенттеріміз бірнеше тілді білуі үшін мен тіл біліміне ерекше назар аудардым. Көптеген жылдар өткен соң, менің әріптестерім, ондаған елдердің жоғары оқу орындарының өкілдері маған біздің университеттің баламасы жоқ екенін айтады. Олардың елордада емес, аймақтық қалада орналасқандығы ерекше таң қалдырады. Болашақта біз шетелдік университеттермен бірлесе отырып, Қазақстан бойынша мамандар даярлау үшін дәл осы жерде, ҚАЕУ-де көптеген елдердің елшіліктерінің өкілдіктерін ашуды жоспарлап отырмыз. Біздің балаларымыз бен басқа елдердің балалары республиканың дамуына ортақ күш-жігермен көмек көрсете алуы үшін, – деп атап өтті ҚАЕУ президенті Ережеп Мәмбетказиев.

Ережеп Мәмбетказиев үшін салтанатты рәсімнің ең әсерлі сәті – әлемнің түкпір-түкпірінде, Америкадан Сингапурға дейін, олар қазір жұмыс істейтін және тұратын әлемнің түкпір-түкпірінде оқудан кейін пана тапқан университет түлектерінің жылы лебіздері болды. .

Мерейтойға орай, ғылыми және білім беру интеграциясын одан әрі дамыту және тәжірибе алмасу дәстүрін жалғастыру үшін ҚАЕУ қызметкерлері апта ішінде бірқатар ойын-сауық, ғылыми және спорттық іс-шараларды өткізеді – 23 қыркүйектен 30 қыркүйекке дейін.

Харламов Александр

Церемония открытия недели празднования 30 летия КАСУ и 40 летия ректорской деятельности Е.А. Мамбетказиева (21)

Дереккөз: Altainews.kz