«Altai» телеарнасының базасында журналистикаға дуалды білім беру жобасы іске асырылуда

Қазақстан-Американдық еркін университетінде журналистиканы оқытудың   тәжірибелік дағдылары «Altai» телеарнасының базасында жүзеге асырылады. Бұл дуалды білім беру жобасы журналистика студенттеріне нақты теледидар өндірісіне енуге және осы салада құнды тәжірибе алуға бірегей мүмкіндік береді.

Оқытушы-практик, Кәрібаева Мадина Ислямқызы, директордың орынбасары – бас редактор және оның әріптестері студенттерді оқу бітіргеннен кейін осы салада табысты жұмыс істеуі үшін телевизиялық журналистиканың барлық аспектілеріне оқытуға тырысады.

Іс -тәжірибеде ҚАЕУ-де журналистика бағдарламасы бойынша оқитын 3 және 4 курс студенттері нақты журналистік қызметте қолдана алатын құнды дағдыларға ие болады.

Жоғары оқу орындарындағы дуалды оқыту студенттерге теориялық білімді болжамды жұмыс орнында алынған практикалық тәжірибемен үйлестіруге мүмкіндік беретін оқытудың тиімді түрі болып табылады. Журналистика контекстінде «Altai» телеарнасы базасында оқытудың  тәжірибелік бөлігі студенттерге нақты өндірістік  үдерістерге белсенді қатысуға және кәсіби дағдыларды ғана емес, сонымен қатар осы саладағы табысты мансап үшін қажетті жеке қасиеттерді дамытуға мүмкіндік береді.

Оқытудың бастапқы кезеңдерінде студенттер ақпаратты жинау және талдау дағдылары, бейне және аудио материалдармен жұмыс істеу, мазмұнды өңдеу және болашақ кәсіби қызметінде тікелей қолданылатын басқа да нақты кәсіби құзыреттерге ие болады. Сонымен қатар, олар командада жұмыс істеу, жауапкершілік, сондай-ақ негізделген шешім қабылдау дағдылары сияқты негізгі жеке қасиеттерді дамытады.

Өндіріс  үдерісіне тікелей қатысу арқылы студенттер журналистика саласындағы жұмыс нені білдіретіні туралы нақты түсінік алады. Олар нақты жағдайларға, мерзімдерге және кәсіби қызметтің талаптарына тап болады, бұл олардың болашақ мансаптық жолы туралы саналы шешім қабылдауға көмектеседі.

ҚАЕУ-дегі «Altai» телеарнасы базасында дуалды оқыту студенттерге журналистикада табысты жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімді қамтамасыз етіп қана қоймай, оларға нақты мансаптық келешек құруға және мамандық таңдау туралы негізделген шешім қабылдауға көмектеседі.

Педагогика және психология кафедрасы