АҚШ Елшісі ҚАЕУ-де медиахаб пен медиация кабинетін салтанатты түрде ашты

2023 жылғы 23 қаңтарда Қазақстан-Американдық еркін университетінде Америка Құрама Штаттарының Елшісі Дэниел Розенблюмның қатысуымен журналистерге арналған заманауи медиахаб пен медиация кабинетінің салтанатты ашылуы өтті. Бұл білім беру кәсіптік алаңдары АҚШ Елшілігінің – «Медиа сауаттылық жасөспірімдер, кәсіби журналистер мен жоғары оқу орындарының оқытушылары арасында қоғамның жалған ақпаратқа төзімділігін арттыру үшін құзыретті медиа тұтыну қоғамын қалыптастырудың кілті ретінде» және «Білім беру ортасындағы  жанжалдардың алдын алу және реттеу тәсілі ретінде медиация дағдыларын дамыту» екі шағын гранттық бағдарламасы аясында құрылған.

Оқу кабинеттерінің ашылу салтанатына ҚАЕУ президенті Ережеп Әлхайырұлы Мәмбетқазиев, ректор Айдар Ережепұлы Мәмбетқазиев,  жұртшылық өкілдері, Өскемен қаласы мектептерінің директорлары, университет оқытушылары мен студенттері қатысты.

Гранттық жобалар қоғамның ақпараттық мәдениетінің деңгейін арттыруға бағытталған, сондай-ақ білім беру ортасында толерантты мінез-құлықты қалыптастыруға ықпал етеді.

Университет базасындағы медиахаб – бұл қатысушыларды журналистің практикалық тәжірибесіне батыруға және алған білімдерін  тәжірибеде қолдануға арналған платформа. Медиахаб шығармашылықпен айналысқысы келетін, таланттарын көрсеткісі келетін, ағымдағы оқиғалар туралы пікір білдіргісі келетін және оны басқалармен бөліскісі келетін жастарды, сондай-ақ өз жобаларын жасағысы келетін кәсіби БАҚ қызметкерлерін біріктіретін коворкинг алаңына айналады. Студенттер мазмұнды құруды, әлеуметтік желілерде өзін ұстауды, мәтіндер жазуды, бейнелер мен суреттер түсіруді, фильмдер мен дыбыстарды өңдеуді, кадрларда қалуды және микрофонмен іс жүзінде жұмыс істеуді, медиа-журналистиканың негіздерін меңгеруді үйренеді. Кәсіби журналистер мен фрилансерлер өз жобаларында жұмыс істеу үшін қажетті орын мен жабдықты табады.

Медиация кабинеті білім алушыларға, ЖОО оқытушыларына, директорларға, директорлардың орынбасарларына, сынып жетекшілеріне, әлеуметтік педагогтарға, мектеп психологтарына, мектеп инспекторларына, мектептердің ата-аналар комитетінің өкілдеріне білім беру ортасындағы жанжалдарды шешудің медиативтік тәсілдерін қолдану дағдыларын игеру мақсатында ашылады.

Кабинетте өткізілетін жоспарланған іс-шаралар білім беру ортасындағы толерантты мінез-құлық мәдениетінің деңгейін арттыруға, суицид, буллинг жағдайларының алдын алуға бағытталған.

Университет базасындағы медиация кабинеті Шығыс Қазақстан облысы аудандарының мектептерінде болашақ мектеп медиациясы кабинеттерін ашу үшін үлгі болады, олар жоба мәселелері бойынша арнайы стендтермен және оқу-әдістемелік материалдармен жарақтандырылатын болады.

Бүгінгі таңда «Медиа сауаттылық қоғамның жалған ақпаратқа тұрақтылығын арттыру үшін жасөспірімдер, кәсіби журналистер мен ЖОО оқытушылары арасында медиатұтынудың құзыретті қоғамын қалыптастырудың кілті ретінде» жобасының жұмысына қаланың 40-тан астам студенттері мен білім алушылары қатысты, «Білім беру ортасындағы жанжалдарды болдырмау және реттеу тәсілі ретінде медиация дағдыларын дамыту» жобасының жұмысы шеңберінде Шығыс Қазақстан облысының 82 мектебінен 400-ден астам адам қатысуда.

Жұртшылықпен байланыс орталығы