Ежелгі Ресей кітабы – ең үлкен құндылық, Дүниежүзілік даналық жинағы – КАСУ студенттері үшін ашылды

ҚАЕУ «Журналистика» және «орыс тілі мен әдебиеті» ББ екінші курс студенттерінің тобы «Стилистика және редакциялау», «ескі орыс әдебиеті» курстарын оқу аясында «Педагогика және психология» кафедрасының оқытушысы Л.А. Мисеврдің жетекшілігімен облыстық сәулет-этнографиялық және табиғи-ландшафтық музей қорығына барды.

Дәріс өткізілген ғимараттың өзі-XIX ғасырдағы сәулет ескерткіші. Ол 1886 жылы ерлер приходтық мектебі үшін салынған. Мұнда қабырғалардың өзі ежелгі дем алады. Мұражайдың ғылыми қызметкері Ольга Николаевна Осерчеваның көрмеге дайындаған кітаптар жинағы одан да ұзақ тарихы бар.

Кітап әрқашан білім, ақпарат тарату көзі ретінде қызмет етті және ұрпақтан-ұрпаққа беріліп отырды.

Мұражайға бару аясындағы дәріс ежелгі орыс кітабының тарихы филологтарға арналған шіркеу славян алфавитіне (глаголит / кириллица) және мәтіндерді редакциялауға, соның ішінде журналистерге арналған жазбалардың аудармаларына баса назар аудара отырып.

Мұражай коллекциясында XVII ғасырдың басындағы кітаптар мен кейінгі басылымдар біздің қазіргі тарихымызға жақын, бірақ Кирилл мен Мефодий заманынан бастап жарық көрген Ежелгі орыс кітаптарының дәстүрлерінде орындалған, олар грек тілінен литургиялық кітаптардың алғашқы аудармаларын жасаған.

Бірте-бірте кітап технологиясы жетілдіріліп, кітап кодексі өнер туындысына айналды. Мұндай кітапта екі функция бар – бұл оның мазмұндық бөлігі (білім) және кітап материалдық мәдениеттің пәні ретінде. Сирек кітаптың күрделі құрылымы бар, оның құндылық критерийі: жасалған кезде танысу; оның сыртқы және ішкі элементтері; байланыстыру, қолжазба немесе баспа данасы; мазмұндық бөліктің эскиз түрі; көркем безендіру –миниатюралар, инициалдар, гравюралар және т. б.

Сонымен қатар, студенттер ежелгі Кітаптың біздің өлкемізде қалай пайда болғандығы туралы көптеген қызықты фактілерді білді. Ол қала құрылған кезден бастап Шығыс Қазақстан аумағына ресми православие жақтастарынан келді, бұл Ертіс бойындағы әскери бекіністердің құрылысына байланысты болды. Бекіністер мен тіпті заставалар кезінде ғибадат ету ғимараттары міндетті түрде салынды. Ғибадат ету үшін кітаптар қажет болды. Олар мұнда ресми православие дереккөздері арқылы келді, билеуші епископтар өздерінің епископтары арқылы Мәскеу баспа үйінен кітаптар жазды, содан кейін оларды приходтар басқарды. Сонымен қатар, бұған дейін де ескі сенушілер кітаптарды осында әкелген. Бұл аймақты үкіметтік емес отарлау болды (XVII ғасырдың екінші жартысы мен аяғы).

Дәрістен кейін студенттер XVII ғасырдың басындағы кітаптардың түпнұсқаларын қолдарында ұстай алды, Эскиздердің түрлерін салыстырды, мәтінді безендіретін миниатюраларды көрді. Әр кітаптың артында бүкіл оқиға бар. Кейінгі Ресейдің бұл бай мұрасы ескі орыс шежіресінің дәстүрлерін көрсетеді.

Бұл дәріс студенттерге ескі орыс кітаптарының құрылу және даму тарихын тереңірек түсінуге мүмкіндік берді.

Педагогика және психология кафедрасы