Лудомания мен вейпингтің алдын алу бойынша ақпараттық семинар

2023 жылғы 23 қазанда ҚАЕУ-де «Қазақстандық Халықаралық құқықтық ынтымақтастық қоры» ҚҚ және «Өскемен қаласының ішкі саясат бөлімі» ММ әлеуметтік жобасы аясында «Лудоманияның және жастар арасында вейпингтің таралуын болдырмау  бойынша алдын алу» тақырыбында студенттерге арналған ақпараттық семинар өтті.

Семинар қатысушыларына ҚАЕУ Құқық және халықаралық қатынастар кафедрасының меңгерушісі, профессор, PhD докторы Қ.О.Алембаев құттықтау сөз сөйлеп, өз сөзінде Қазақстандағы құмар ойындар (лудомания) және кәмелетке толмағандардың вейптерді теріс пайдалануы  мәселелерінің өзектілігіне назар аударды.

«Жасөспірімдердің вейптер пен электрондық темекіні пайдаланудың алдын алу мәселелері» тақырыбына тұсаукесермен заң ғылымдарының докторы Рахымбердин Қ.Қ. сөз сөйледі. Қуат Қажымұқанұлы ҚР Қаржы министрлігінің мәліметінше, соңғы екі жылда елде вейптер айналымы 300 есеге өскенін айтты. Сондай-ақ, Өскемен қаласының интерактивті картасы көрсетілді, онда 56 вейпшоп көрсетілген. Қазақстанда «бір реттік» көп мөлшерде сатылатыны атап өтілді, олардың көпшілігі контрафактілік өнім болып табылады. Семинарға қатысушылар вейп бес туралы  аңызды бірлесіп жоққа шығарды. Қуат Рахымбердин қатысушыларға жоба аясында дайындалған бейнеролик көрсетті.

«ШҚО-да 2023 ж. СӨС насихаттау» жобасының дәрігері Әйгерім Батырханова «Вейптің адам денсаулығына қандай зияны бар?» тақырыбындағы тұсаукесерімен сөз сөйледі. Дәрігер Әйгерім Батырханова «Никотин сұйықтығы психоактивті заттың барлық әсерін тигізеді, сондай-ақ жүректің, орталық жүйке жүйесінің және өкпенің жұмысын бұзады деп атап өтті. Тыныс алу органдарының аурулары пайда болады: көмей, өкпе, ауыз, тіл, ерін қатерлі ісігі, өкпенің созылмалы обструктивті ауруы және басқалары».

Спикерлердің сөз сөйлеуі ақпараттық семинарға қатысушылар арасында қызу пікірталас тудырды. ҚАЕУ студенттері білім беру мекемелерінде лудомания және вейпинг мәселесі бойынша ақпараттық және әдістемелік материалдар жеткіліксіз екенін және мамандардан жаңа ақпарат алуға қуанышты екенін атап өтті.

Семинар соңында ҚАЕУ басшылығы лудоманияның алдын алу және құрамында никотин бар өнімдердің – электронды тұтыну жүйелері мен олар үшін сұйықтықтардың 21 жасқа дейінгі адамдар арасында таралуын болдырмау бойынша ынтымақтастықты жалғастыру қажет деген іс – шараға қатысушылардың барлығының ортақ пікірін білдірді.

Құқық және халықаралық қатынастар кафедрасы