ҚАЕУ-де ШҚО-ның дәстүрлі мәдениетін игеру

Филология студенттері «Орыс ауызша халық шығармашылығы» пәнін оқуды аяқтады. Қорытынды сабақ «Бастеньки» фольклорлық ансамблінің қатысуымен ҚАЕУ медиа хабында өтті.

Педагогика және психология кафедрасының оқытушысы Л.А. Мисевра кездесу тұжырымдамасын әзірледі, оның барысында студенттер Шығыс Қазақстан облысы тұрғындарының дәстүрлі мәдениетін жақсы біле алды.

Шақырылған қонақтар құрамына кәсіби вокалистер, балалар ұжымдарының музыка және хор әні оқытушылары («Прялица» ансамблі) – Пригородова Лариса Владимировна, Кокушинская Лариса Дмитриевна, Сабитова Наталья Алексеевна және музей-қорықтың орыс этнографиясы бөлімінің этнологы Семибратова Екатерина Александровна кірді.

Ансамбль мүшелері өз ұжымының «Бастенки» атауының құпиясын ашты. Белгілі болғандай, жергілікті тұрғындар «баский» деп айтқан, сондықтан бұл атау сөзбе-сөз «жақсылар», «үйлесімді», «шуақты» дегенді білдіреді. Олар Шығыс Қазақстанда халық әнінің пайда болуы туралы, қандай ортада ескі тәсілмен ән айта алатын орындаушыларды табуға болатындығы туралы айтты: ең күрделі ескі орыс әндерімен, өзіндік ерекше диалектілермен.

Сұхбат барысында қонақтар материалдық емес мәдениеттің болуы туралы бірқатар сұрақтарға жауап берді, фольклорлық материалдарға бай облысымыздың елді мекендері, халық лирикалық әнін жинау, сақтау және орындау ерекшеліктері туралы айтты. Халық мәдениеті арқылы ата-баба тамырына оралудың жеке тәжірибесімен бөлісті.

«Бастенки» ансамблі жүзден астам әннен тұратын репертуарындағы әндерді орындады. Олардың тақырыбы мен жанры өте алуан түрлі – үйлену тойы, би («жиі»), күлкілі, күнтізбелік, түрмелік, азапты, казактық, сарбаздық, рекрутинг және басқалар. Барлық дерлік жанрлық бағыттар «Бастеньки» фольклорлық ұжымының репертуарында көрсетілген. Қазақстан-Американдық еркін университетінің қабырғасында ән ескі күндердегідей еркін, шын жүректен құйылды.

Кездесу соңында «Орыс тілі мен әдебиеті» және «Журналистика» ББ студенттері, сондай – ақ оқытушылар өздері фольклорлық іс-әрекеттің белсенді қатысушылары болды-би биледі, ән айтты, халықтық кештерден «сүйісу» әрекетін ойнады, Шығыс Қазақстан облысының дәстүрлі мәдениетімен толық танысып, жанасуда болды.

Студент-журналистер «Орыс ауызша халық шығармашылығы» курсында білім беру мақсатында одан әрі пайдалану үшін іс-шараның жазбасын қамтамасыз етті, ал халық арасында халық әнін танымал ету үшін әлеуметтік желілерде тікелей эфирлер өткізілді.

«Бастеньки» ұжымының қатысушылары сөзбен айтып жеткізгісіз рухани  ахуал құрды, студенттерді орыс халық мәдениетіне қызықтыра алды. Ұжымның барлық қатысушыларына ЖОО басшылығынан алғыс хаттар мен корпоративтік сыйлықтар табыс етілді.

Педагогика және психология кафедрасы