Қазақстанның Ядролық қоғамы мен Қазақстанның Пагуош комитетінің жұмыс жоспары аясында студенттердің кездесуі

2024 жылдың 19 сәуірінде Қазақстанның Ядролық қоғамы мен Қазақстанның Пагуош комитетінің жұмыс жоспары  аясында атом энергиясын бейбіт мақсатта пайдалануға байланысты ғылым мен техниканы, техникалық және экологиялық білім беру кеңінен насихаттау мақсатында ұйымдастырылған Қазақстан-Американдық еркін университеті студенттерінің кездесуі өтті.. Аталмыш шара аясында Қазақстан Ядролық қоғамы атомдық технологиялар ақпараттық орталығының жетекшісі Сейіт Әлиев тақырып бойынша дәріс оқыды.

Кездесуде радиацияның табиғи шығу тегі, оны адамның пайдалану әдістері, сондай-ақ мутациялар мен радиациялық селекцияға қатысты маңызды мәселелер қозғалды. Тірі организмдердің эволюциясы мен адамның ойлауы, сондай-ақ еліміздің көлік артерияларына кіре берістердегі бұзбайтын сынақтарды қолдану арқылы басқаларға қамқорлық жасау, азық-түлікті үнемді дезинфекциялау және иондаушы сәулелерді қолдану арқылы объектілерді зарарсыздандыру тақырыптары қамтылды. .

Кездесуден шығатын негізгі қорытынды адам табиғат күштерін басқара алады және оларды тиісті кәсіби бақылаумен қауіпсіз және тиімді пайдалана алады. Бұл атом энергиясын бейбіт мақсатта пайдаланудың ғылыми-техникалық аспектілерде ғана емес, сонымен бірге қоғамның қауіпсіздігі мен әл-ауқатын қамтамасыз етуде де үлкен мәнге ие екенін көрсетеді.Ғылым мен инженерлік білімді насихаттауға арналған мұндай іс-шаралар білім беру үдерісінде маңызды рөл атқарады, жастарға ғылыми жаңалықтар мен технологияның қоғам дамуы үшін маңызын түсінуге көмектеседі. Болашақ мамандардың ғылыми ой-өрісі мен техникалық дағдыларын дамытуға көмектесетін осындай бастамалар жалғасын тауып, кеңейе береді деп сенеміз.