РУДН профессоры А.М. Солнцевтің «Әлемдік білім және ғылым: жаһандық сын-қатерлерді бірлесіп еңсеру» халықаралық конгресінде қонақ дәрісі

2023 жылғы 2 қарашада ҚАЕУ-де «Әлемдік білім және ғылым: жаһандық сын-қатерлерді бірлесіп еңсеру халықаралық ғылыми конгресі аясында заң ғылымдарының кандидаты, РУДН доценті Александр Михайлович Солнцевтің қонақ дәрісі өтті.

Александр Михайлович-халықаралық экологиялық құқық, халықаралық ғарыш құқығы, дауларды бейбіт жолмен шешу, адам құқықтарын қорғау, африканистика саласындағы беделді ғылыми маман. Оның практикалық тәжірибесі Халықаралық шарттарды әзірлеуге қатысумен байланысты: пластмассалардың ластауына қарсы күрес туралы Халықаралық шарт, оның ішінде теңіз ортасында (2023 ж.), кеңістігін бейбіт мақсатта зерттеу және пайдалану саласындағы ынтымақтастық ғарыш туралы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының Конвенциясы. Ол сондай-ақ МСОП РАМП, Еуропалық ғарыш құқығы орталығы, Еуропалық халықаралық құқық қауымдастығы, Еуропалық экологиялық құқық Форумы, Халықаралық ғарыш құқығы институты сияқты халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысады және мүше болып табылады.

Іс-шара аясында халықаралық құқық  мәнмәтініндегі адамның экологиялық құқықтарының өзекті мәселелері талқыланды. Дәріскер адамның экологиялық құқықтарын қорғау саласындағы әмбебап және өңірлік сипаттағы халықаралық шарттардың көптеген мысалдарын келтірді, халықаралық экологиялық шарттарды қамтамасыз ету мен сақтаудың халықаралық тетіктерін сипаттады, экологиялық құқықтарды қамтамасыз ететін БҰҰ адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерінің маңыздылығын ерекше атап өтті.

Қонақ дәрісінің соңында ҚАЕУ мен С.Аманжолов атындағы ШҚУ-дың «Құқықтану» және «Халықаралық қатынастар» білім беру бағдарламаларының оқытушылары, студенттері, магистранттары, докторанттары. материалдың терең мазмұны, халықаралық сот практикасынан қызықты мысалдар үшін алғысын білдіріп, қызықтырған мәселелерді талқылады!

Ғылыми-зерттеу бөлімі