«Жанды сөздің күші»: Александр Жовтиске 100 жыл

2023 жылғы 5 сәуірде әдебиеттанушы және аудармашы, филология ғылымдарының докторы, Халықаралық ПЭН-клуб профессоры Александр Лазаревич Жовтистің туғанына 100 жыл толады.

Александр Лазаревич-Тарас Шевченконың верификация және поэтика теориясының зерттеушісі, әртүрлі филологиялық бағыттар бойынша 30-дан астам іргелі жұмыстардың авторы. 1942 жылы отбасы Алматыға көшірілді. Қазақстанда қалып, кейінгі жылдары қазақстандық әдебиеттанудың дамуына елеулі үлес қосты. Ол  қуғынға ұшыраған қазақ ақыны Мағжан Жұмабаевтың өлеңдерін алғашқылардың бірі болып аударған, ал жазушы Юрий Домбровскиймен достық қарым-қатынасы үшін 1956 жылы Әлидің саяси себептермен жұмысынан босатылған, 1971 жылы «Қысқаша әдеби энциклопедияда» оның верлибра туралы жұмысы жарық көрді, оны тұжырымдама ретінде барлығы дерлік қабылдай бастады әдебиеттанушылар. Александр Лазаревич бірнеше жүздеген украин халық әндерін орыс тіліне аударды, украин, қазақ, корей, ағылшын тілдерінен орыс тілдеріне аударды.

Бұл күні «Орыс тілі мен әдебиеті» ББ магистранттары мен оқытушылары А.Л. Жовтистің мерейтойына арналған іс-шара өткізді.

Қатысушыларды Александр Жовтистің өмірбаянымен «Орыс тілі мен әдебиеті» ББ 1 курс магистранты Дарья Дедова таныстырды.

Іс – шараға қатысушыларды Александр Жовтис өмірінің негізгі шығармашылық сәттерімен «Орыс тілі мен әдебиеті» ББ 2 курс магистранты Милена Халыгова таныстырды.

Іс-шара педагогика және психология кафедрасының доценті Левина Татьяна Викторовнаның жетекшілігімен, аға оқытушы Наталья Алексеевна Мошенская мен «Журналистика» ББ студенті Дарья Рябищенконың техникалық сүйемелдеуімен дайындалып, өткізілді.

Ынтымақтастық үшін алғыс айтамыз және шығармашылық табыс тілейміз!

Педагогика және психология кафедрасы