«Бұрында филологтар болыпты…» немесе студенттер ертегілерді қалай оқиды

2023 жылғы 9 наурызда Қазақстан-Американдық еркін университетінде «Орыс тілі мен әдебиеті» ББ студенттері «Орыс ауызша халық шығармашылығы» пәнінен өткен кезде педагогика және психология кафедрасының оқытушысы Л.А.Мисевраның «Фольклорлық ертегілерді зерделеудегі тиімді әдістер мен тәсілдер шеруі» шеберлік   сабағының қатысушылары болды.

Сабақ аясында орыс халық ертегілерін олардың жіктелуімен білуге арналған  зияткерлік викторина өтті. Ертегілерді зерттеу және талдау әйгілі ертегілерді зерттеуші В.Я.Проптың әдістемесі бойынша жүргізілді, ол әлем халықтарының ертегілерін зерттеді, жүздеген сюжеттерді талдады және 31 тұрақты функцияны анықтады, оларсыз бірде-бір ертегі туындысы жасала алмайды. Олардың барлығы ертегіде бірге болуы міндетті емес, кейде олардың дәйектілігі бұзылады, бірақ идея, ертегінің мазмұны зардап шекпейді. Осы әдіс бойынша ертегілерді зерттеу кезінде студенттерге бірқатар тұрақты функцияларды сипаттайтын карталар ұсынылды, оларға сүйене отырып, ертегілерді талдау қажет болды.

Екінші кезеңде студенттер «сиқырлы карталар» көмегімен өз ертегілерін құрастырды.

Сабаққа » Бармағынан бал тамған» ДПИ жұмысының нәтижелері біріктірілді. Левина Т.В. ертегілер негізінде  матрешкалар жинағын жасады. Студенттерге жаңа жағдайларда таныс кейіпкерлермен ертегілерді модельдеу үшін шығармашылық әдістер, ойын жағдайлары, «ертегінің аударылуы» немесе «таныс ертегі жаңа тәсілдермен» ұсынылды.

Сабақта қолданылатын стандартты емес оқыту әдістері өзіндік, ерекше, өзінше мазмұнды қабылдауға ғана емес, сонымен бірге зерттелетін материалдың барысын шығармашылықпен өзгертуге мүмкіндік берді. Алынған  тәжірибелік дағдылар студенттерге осындай сабақтар жүйесін және одан әрі  тәжірибелік іс – әрекеттерді-олардың мұғалім ретіндегі жұмысын енгізуге мүмкіндік береді.

Педагогика және психология кафедрасы