«Ғылыми жұмыс жазу тәжірибесі: докторанттың көзқарасы» ғылыми семинары

«Заманауи ғылыми бағыттар: қолданбалы зерттеулерден инновацияларға дейін» атты XIII Халықаралық жас ғалымдар форумы аясында 2023 жылғы 17 сәуірде Қазақстан-Американдық еркін университетінде ғылыми – әдістемелік семинар өткізілді, онда ҚАЕУ докторант-қатысушылары диссертация тақырыптары бойынша жұмыс тәжірибесімен бөлісті. Спикерлер өздерінің жеке сынақтары мен ғылыми жұмыс жазу кезіндегі қиындықтар туралы және оларды қалай жеңетіні туралы айтуға мүмкіндік алды.

«Менеджмент» білім беру бағдарламасының ҚАЕУ докторанттары Смағұлов Руслан мен Астафьева Александра өз сөздерінде ғылыми зерттеулердің табысты жүргізілуіне ғылыми-зерттеу жұмысын дұрыс, жақсы ойластырылған ұйымдастыру, сондай-ақ жоспарлылық, кезеңділік және жүйелілік ықпал ететінін атап өтті.

Зерттеу материалдарын жинауды, топтастыруды және алдын ала өңдеуді қалай жүзеге асыруға болады деген сұраққа «Құқықтану» білім беру бағдарламасының докторанты Мұзтауов Жандос егжей-тегжейлі жауап берді.

ҚАЕУ докторанты Александр Нескенің «Жеткізу тізбегін тұрақты басқаруда үшінші тараптарды зерттеу үшін қолданылатын теориялар бойынша әдебиеттерге жүйелі шолу» атты баяндамасы ғылыми әдебиеттерге терең және жүйелі шолу жүргізудің маңыздылығын растады.

Сондай-ақ, әдеби дереккөздерді зерттеу және талдау таңдалған ғылыми зерттеу тақырыбы бойынша жұмыста қолданылатын зерттеу әдістері туралы түсінік қалыптастырады. Бұл докторанттар Әділмұратова Ританың «Сот  тәжірибесінің материалдарын алынған нәтижелердің дұрыстығының дәлелі ретінде пайдалану», Тәжиева Маржанның «Диссертациялық зерттеу жазу кезінде құқықтық модельдеу әдісінің мәні мен маңызы» және Штефан Ноактың «Инфографика ғылыми зерттеудегі деректерді визуализациялау әдісі ретінде» баяндамаларында басты идея болды.

«Менеджмент» білім беру бағдарламасының ҚАЕУ докторанты Ақерке Желдібаева ғылыми-әдістемелік семинардың қорытындысын шығарды, ол ғылыми зерттеулер жүргізу кезінде халықаралық ынтымақтастықтың маңыздылығын атап өтті.

Семинарда ғылыми зерттеулерді дайындауға және жазуға қатысты кейбір мәселелер ғана қарастырылғанына қарамастан, қатысушылар баяндамалармен, мақалалармен және бітіру жұмыстарымен жұмыс істейтін студенттер мен магистранттарға құнды ғылыми-әдістемелік кеңестер берді.

Ғылыми-зерттеу бөлімі