«Қазақстанның экономикалық-демографиялық дамуының Гендерлік өлшемі» халықаралық ғылыми семинары

2024 жылғы 9 сәуірде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің 2023-2025 жылдарға арналған ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық жобалар бойынша гранттық қаржыландырудың «Қазақстанның экономикалық-демографиялық дамуы: гендерлік аспект» ap19680677 жобасын іске асыру шеңберінде ҚАЕУ базасында «Қазақстанның экономикалық-демографиялық дамуының Гендерлік өлшемі»атты Халықаралық ғылыми семинар өткізілді. Семинардың модераторы-Қазақстан-Америка Еркін университетінің бизнес кафедрасының профессоры, экономика ғылымдарының кандидаты Айжан Арғынқызы Мұхамадиева болды.

Семинар қатысушыларына зерттеу тобының мүшесі-экономика ғылымдарының докторы, профессор, БҰҰ сарапшысы, М. в. Ломоносов атындағы ММУ экономика факультетінің халық саны кафедрасының меңгерушісі Калабихина Ирина Евгеньевна құттықтау сөз сөйледі.

Ғылыми семинар жұмысына экономика ғылымдарының докторы, ҚазҰУ профессоры қатысты. Әл-Фараби Спанкулова Лазат Сейтқазықызы, әлеуметтану ғылымдарының кандидаты, «Digital Social Research» МНМ, ШҚТУ бас ғылыми қызметкері. Д. Серікбаева Столярова Элеонора Олеговна.

Жоба жетекшісі А. А. Мұхамадиева тыңдаушыларды Random Forest моделін пайдалана отырып, еңбекақыдағы гендерлік алшақтықты зерттеу нәтижелерімен таныстырды.

Жобаның зерттеу тобының жұмысы аясында философия докторы (PhD) Байкенов Жасұлан Ермолұлы «Қазақстанда төленбейтін үй міндеттері мен отбасы мүшелеріне күтім жасау үшін уақыт бюджетін бөлудегі гендерлік теңсіздік»тақырыбы бойынша зерттеу нәтижелерін ұсынды. Заң ғылымдарының кандидаты Юлия Александровна Гаврилова әйелдерге қатысты зорлық-зомбылықтан Қазақстанның ЖІӨ шығынын бағалады және көрсеткіштерді шет мемлекеттермен салыстырды. Философия докторы (PhD) Бордиану Илона Владимировна Қазақстандағы еңбек нарығындағы жалақыны гендерлік саралау мәселесін талдады.

Философия докторы (PhD) Алпысбаев Қуаныш Сұлтанмахмұтұлы – Абай атындағы ҚазҰПУ Сорбонна-Қазақстан институты директорының ғылым және халықаралық байланыстар жөніндегі орынбасары Қазақстан Республикасындағы көші-қон жағдайын гендерлік аспект тұрғысынан сипаттады.

Ғылыми білімнің әртүрлі салаларын ұсынатын семинарға қатысушылар Қазақстанның экономикалық-демографиялық дамуын гендерлік өлшеуге байланысты проблемалық мәселелерді анықтап қана қоймай, оларды шешу жолдарын да ұсынды.

Ғылыми-зерттеу бөлімі